A Gábor Dénes Főiskola Informatikai Tanszéke gondozza a Főiskola egyik kiemelt területét, az informatikát és a számítástechnikát. Az Informatikai Tanszékhez tartoznak azok a tantárgyak és kutatási témák, amelyek a számítástechnika, informatika tudomány és technika különböző területeihez (pl. mesterséges intelligencia, számítógépes hálózatok, programozási és szoftverfejlesztési tantárgyak, szoftver eszközök alkalmazása, adatbázis-kezelés, rendszerszervezés, egyes hardver alkalmazások) kapcsolhatók, illetve azok az oktatók, akik elsősorban ezeken a területeken tevékenykednek.
A tanszék oktatói:
A tanszék óraadói:
A tanszék tevékenysége az alábbi területekre koncentrálódik
- Oktatás (előadások, szemináriumok, gyakorlatok tartása), vizsgáztatás.
- Tananyagfejlesztés.
- A hallgatók szakdolgozati munkájának segítése.
- Szakdolgozatok elbírálása, záróvizsgáztatás.
- Tutori feladatok.
- Tudományos kutatómunka.
- Oktatás, vizsgáztatás
A tanszék oktatói a követlező képzések oktatómunkájában vesznek részt:
- Mérnökinformatikus (BSc, MSc)
- Gazdaságinformatikus (BSc, MSc)
- Gazdálkodási és menedzsment (BSc)
- Üzemmérnök- informatikus (BProf)
- Felsőoktatási szakképzés (mérnökinformatikus, gazdaságinformatikus)
- Szakirányú továbbképzések
- Tananyagfejlesztés
Az informatika gyors fejlődését új tantárgyak indításával illetve a már meglévő tananyagok folyamatos fejlesztésével követjük. Tananyagfejlesztés során oktatóink magas színvonalú on-line jegyzeteket a távoktatásban is használható elektronikus oktatóanyagokat (pl. beküldhető házi feladatokat, önellenőrző teszteket), készítenek.
- A hallgatók szakdolgozati munkájának segítése
Az Informatikai Tanszék megköveteli a magas színvonalú, informatikai alkotókészséget bizonyító szakdolgozatok készítését. Ehhez elsősorban saját szoftverfejlesztési munkát kérünk, amelyet a hallgató alapos elemzéssel és tervezéssel készít elő. Kizárólag leíró, bemutató témájú dolgozatokat az Informatikai Tanszék nem fogad el. A szakdolgozatok főbb tématerületei a tanszék tudományos műhelyeihez kapcsolódhatnak.
A szakmai gyakorlat keretein belül lehetősége van a hallgatóknak témát, esetleg konzulenst választani, és elkészíteni a szakdolgozat tervét. A konzulens lehet a főiskola oktatója vagy külső szakember. Budapesti hallgatók esetében javasolt belső oktatót választani, de szakmailag indokolt esetben külső konzulens is igénybe vehető, aki segíteni tudja a szakdolgozat megfelelő színvonalú elkészítését.
A szakdolgozat akkor kerülhet az Informatikai Tanszékhez, ha a hallgató informatikai problémára mutat megoldást vagy az alkalmazási terület problémáját informatikai módszer vagy eszköz segítségével oldotta meg. Az elkészült tervet a szakdolgozatkészítési ügyrendnek megfelelően kell a Neptunban beadni. Az elfogadott témavázlat alapján a konzulens irányításával vezetésével történik a kidolgozás.
- Szakdolgozat elbírálása, záróvizsgáztatás
Oktatóink aktívan vesznek részt a diplomaszerzés folyamatának utolsó fázisában, a szakdolgozatok elbírálásában és a záróvizsgáztatásban. Az elbírálás során a bíráló megvizsgálja, hogy a dolgozat eleget tesz‑e a Főiskolán a szakdolgozatokkal szemben támasztott tartalmi és formai követelményeknek, valamint elemzi a téma időszerűségét és jelentőségét az informatika területén. A bíráló megpróbál meggyőződni arról, hogy a beadott munka milyen mértékben tekinthető a hallgató saját, önálló eredményének.
A Tanszék oktatói a záróvizsgákon a hallgatók informatikai felkészültségét vizsgálják. A szakdolgozat védésében és a megfogalmazott kérdések megválaszolásában a hallgatóknak bizonyítaniuk kell, hogy informatikai ismeretük megfelelő színvonalú a Főiskola által kiadott oklevél megszerzéséhez.
- Tutori feladatok
A szakdolgozat-konzultációk mellett hallgatóinkat tutori feladatok ellátásával is támogatjuk. A tantárgyfelelősök személyes fogadóóráikon, e‑mailben, vagy a Neptun Meet Streetben a tantárgyhoz tartozó fórumon keresztül szakmai segítséget nyújtanak a hozzájuk forduló hallgatóknak. Konzultációs, vizsgaelőkészítő lehetőségeket ajánlanak, valamint tantárgyi eligazításban nyújtanak segítséget.
6. Tudományos kutatómunka
A tanszék munkatársai a Főiskola alábbi tudományos műhelyeinek munkájában vesznek részt: