TUDOMÁNY NAPJA A GDF-EN
Időpont:
- november 17. (csütörtök)
Helyszín:
1119 Budapest, Fejér Lipót u. 70.
Program:
11:00–11:05
Dr. Kozma-Bognár Veronika: Ünnepélyes megnyitó
11:05:11:30
Előadó:
Dr. Moldvay Tamás
Előadás címe:
Gábor Dénes munkásságának bemutatása, jelentősége a jelenlegi kutatások fényében
Előadás összefoglalója:
Gábor Dénes (1900–1979) Nobel-díjas fizikus nevét 30 éve vette fel az 1992-ben alapított Gábor Dénes Főiskola. Az előadásban a 30 éves évforduló kapcsán megemlékezünk Gábor Dénes munkásságáról és érdeklődésének szerteágazó területeiről: a serendipity művészetéről, a különféle mérnöki találmányairól, a rekonstruált hullámfrontos elektronmikroszkópiáról, amely a későbbiekben holográfia néven híresült el (maga az elnevezés is tőle magától származik), a holográfiával kapcsolatos ötleteiről, az információelméleti kutatásairól, az akusztikai kvantumokról és halláselméletéről, plazmafizikai elgondolásairól, és végül — az 1968-ban alakult Római Klubbal összefüggésben, melynek munkájában ő is élénken részt vett — a tudomány felelősségével, az ipari-gazdasági fejlődés határaival és a környezetvédelemmel kapcsolatos gondolatairól. Ahol lehet, kitekintést adunk az egyes területeken bekövetkező későbbi fejleményekről.
11:30–12:00
Előadó:
Dr. Berke József
Előadás címe:
Fraktálok a tudományban, avagy a kincses térkép világa
Előadás összefoglalója:
A 80-as években nagy reményeket fűztek olyan matematikai eljárások gyakorlati alkalmazásához, amelyek elsősorban törtdimenziós matematikai konstrukciókra épültek. Kezdetben számos területen — anyagszerkezet vizsgálat, kaotikus jelenségek szimulációja, valós folyamatok modellezése informatikai eszközökkel — születtek eredmények. Később a számítógépes képfeldolgozás egyes területei, az adattömörítés, animáció és a számítógépes osztályozás során értek el jelentősnek mondható eredményeket a gyakorlati alkalmazásokban.
Az előadásban bemutatjuk az önhasonló matematikai szerkezetek elméleti alapjai mellett, azok gyakorlatban történő alkalmazásait tudományos kutatási és fejlesztési feladatok megoldásában. Külön foglalkozunk a fraktálok élő tudományban betöltött szerepével, azok gyakorlati jelentőségével.
12:00–12:30
Előadó:
Dr. Szász Gábor
Előadás címe:
Merevszárnyú drónok néhány aerodinamikai mutatójáról
Előadás összefoglalója:
A merevszárnyú drónok leggyakoribb alkalmazása során a maximális hatósugár és repülési idő a legfontosabb. Az ezekhez tartozó aerodinamikai mutatók meghatározása tartós, vízszintes repülésnél és siklásnál is roppant fontos. Szélcsatorna-kísérletekkel előállíthatók azok a grafikonok, amelyek ismeretében szerkesztéssel szokták meghatározni a legkedvezőbb repülési sebességet, ill. komponenseit. A jellemző grafikonok részletei megfelelő aerodinamikai modell segítségével is előállíthatók pl. Excellel is, illetve a fenti aerodinamikai optimalizálások eredményei a matematikai analízis segítségével is kiszámíthatók.
12:30–12:50
SZÜNET
12:50–13:20
Előadó:
Dr. Jarosievitz Beáta
Előadás címe:
A GIREP 2019 Nemzetközi Fizikatanítási konferencia nehézségei, sikerei és tanulságai
Előadás összefoglalója:
A világ természettudományos oktatása hatalmas válsággal küzd. Ahhoz, hogy ebben a társadalomban eligazodjunk, nagyon nagy szükség van arra, hogy hallgatóinkkal megszerettessük, megkedveltessük a természettudományos tárgyakat, a matematikát, fizikát, kémiát, biológiát, informatikát.
A jövőre nézve nagyon fontos a természettudományos ismeretek megfelelő időben történő, széleskörű terjesztése, és a médiában való hatékonyabb kommunikálása, éppen ezért jó szakemberekre, oktatókra, kutatókra van szükségünk. Igen fontos, hogy az oktatók, kutatók hiteles naprakész információval, modern módszertani tudással rendelkezzenek, amit hallgatóiknak továbbíthatnak. Jelenleg a mi felelősségünk a jövő értelmiség kinevelése, a tudományos eredmények megismertetése, a fiatalok kutatásba való bevonása.
A GIREP egy 52 éve alapított nemzetközi szakmai szervezet, amely a fizika tanításával, annak módszertanával foglalkozik. A GIREP-nek a világ minden tájáról vannak tagjai (Európa, Észak- és Dél-Amerika, Afrika, Ázsia). Évente szervez fizikatanítással foglalkozó konferenciákat – néhány hasonló érdeklődésű és tematikájú egyéb szervezettel közösen.
Az Eötvös Loránd Fizikai Társulatnak hosszú idők óta van szoros kapcsolata a GIREP-el. 2011 óta a GIREP magyarországi képviselőjeként pályázás útján sikerült elérni, hogy a 2019-es Eötvös évre való tekintettel a 2019. évi nagy nemzetközi GIREP konferencia megrendezésére Magyarországon, a BME területén kerülhessen sor.
Magyar kezdeményezésre az UNESCO is támogatta, hogy 2019-ben egy emlékév keretében emlékezzünk meg Eötvös Loránd tudományos eredményeiről, halálának századik évfordulóján. Az évfordulós ünnepségsorozatnak az egyik központi rendezvénye volt a GIREP 2019 nemzetközi fizikatanítási konferencia.
A konferencia előkészítésében és lebonyolításában több más hazai intézmény kiemelten részt vállalt, nem csak az esemény idején, hanem már az előkészítésben is.
A konferencia fő szervezői: az Eötvös Loránd Fizikai Társulat, MTA SZTAKI, BME.
A konferencia további szervezői:
- International Research Group on Physics Teaching (GIREP),
- European Physical Society, Physics Education Division (EPS PED),
- International Conference on Physics Education (ICPE) of the Commission C14 of the International Union of Pure and Applied Physics (IUPAP),
- Multimedia in Physics Teaching and Learning (MPTL)
- Roland Eötvös Physical Society, Hungary (ELFT),
- Institute for Computer Science and Control, Hungarian Academy of Sciences (MTA SZTAKI),
- Budapest University of Technology and Economics, Hungary (BME).
A konferencián az alábbi témakörökbe soroltuk az előadásokat:
- Strategies and methods to improve Physics learning and teaching
- Multimedia in Physics Teaching and Learning
- Contemporary Physics and Modern Physics in School
- Physics Curriculum: Development and Implementation
- Experiments in Physics Education
- Early Science Learning
- Environmental Physics
- Teacher Education and postgraduate education
- Informal learning and science centres
- Outreach of Physics
A konferencián csaknem 400 kutató, tanár, doktorandusz és egyetemi hallgató vett részt a világ minden tájáról. A konferenciát követően a beérkezett cikkekből két neves publikáció-gyűjtemény is született az Institute of Physics (IOP), illetve a Springer kiadásában. Előadásomban a GIREP magyarországi képviselőjeként, a konferencia volt elnökeként az előzményekről, a konferenciáról és az utómunkálatok sikereiről kívánok beszámolni.
13:20–13:50
Szerzők:
Zakar Mihály, Dr. Keszthelyi-Szabó Gábor
Előadás címe:
Tejipari szennyvizek tisztítása membránszeparáció és nagyhatékonyságú oxidációs eljárások kombinálásával
Előadás összefoglalója:
A tudományos téma egy kombinált szennyvíztisztítási technológiáról szól, célja a tejipari szennyvizek tisztítása.
Membránszeparációt kombináltunk ózonos és Fenton-reakcióval történő előkezeléssel. Az eljárás lényege, hogy az előkezelések oxidációs és koaguláló/flokkuláló hatásával csökkentjük a membránok eltömődését. A tisztított szennyvíz mellett keletkező melléktermékből, a koncentrátumból magas metántartalmú biogáz fejleszthető anaerob mikroorganizmusok segítségével. A módszer alkalmazhatóságát modell, illetve két különböző forrásból származó valós tejipari szennyvízzel teszteltük.
13:50–14:20
Szerző:
Dr. Göllei Attila
Előadás címe:
Klímaváltozás — energiatermelés, avagy miből lesz a jövő energiája
Előadás összefoglalója:
Hogyan függ össze az energiatermelés és a környezet szennyezése? Valóban csak a széndioxid kibocsátás felelős az éghajlatváltozásért? Mennyire jelentenek megoldást a megújuló források? Hogyan alakul az ország energiamixe? Energia, egy kicsit más szemszögből
14:20–14:30
Dr. Kozma-Bognár Veronika: Ünnepélyes zárás és díjkiosztó