Nekrológ
Július 15-én helyezték örök nyugalomra Benedikt Szvetlánát (DSc), aki május 30-án hunyt el, a Fiumei úti Nemzeti Sírkertben, szüleivel (Lőwy Alice gyermekgyógyász, Benedikt Ottó akadémikus) közös sírba. Ő volt a Benedikt Szvetlána, Cserny László, Nagy Balázs: Döntéselmélet, döntéstámogatás, Inok Kft. Bp. 2006. 344 p. GDF tankönyv társszerzője és főiskolánk korábbi vezetőtanára. Benedikt Szvetlán fia, Ágoston György (PhD) főiskolánk tanára volt. Kutatótársai nevében Szász Gábor (PhD), a GDF professor emeritusa mondott gyászbeszédet a ravatalozóban.
Benedikt Szvetlána 1936-ban született Moszkvában. A család 1955-ben tért haza a Szovjetunióból. 1958-ban szerzett villamosmérnöki diplomát a Budapesti Műszaki Egyetemen (BME). 1961 decemberében jelent meg A kibernetika filozófiai problémái című cikke, amely felkeltette az USA kormányának az érdeklődését is. A BME‑n vezetett tanfolyamot e témából, valamint az automatizálásról és a digitális technológiáról is. Az utóbbiról műegyetemi jegyzetet is írt 1973-ban, amely egyúttal a számítástechnikai ismeretek kitűnő összefoglalása volt. 1970-ben került a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Számítástechnikai és Automatizálási Intézetébe. A gondolkodási folyamatok gépi modellezésével kapcsolatos filozófiai problémákról szóló műegyetemi jegyzete 1979-ben jelent meg.
Tagja volt a Magyar Tudományos Akadémia Köztestületének, az MTA Informatikai Tudományos Bizottságának és a Magyar Operációkutatási Társaságnak. 1994-től volt az MTA doktora. Kutatási területe a műszaki kibernetika és a döntéselmélet volt. Utóbbi elméleti kutatási eredményeinek számos alkalmazásán dolgozott, az árvízvédelemtől az ujjlenyomat-azonosításig. 1996-tól vezette az MTA SZTAKI egyik OTKA programját, amelynek keretében a ritka események és a megbízhatóság kapcsolatát kutatta, mégpedig a GDF két tanárával, Kun István (PhD) matematikussal és Szász Gábor gépészmérnökkel együtt. E kutatás a 2010-es évek közepéig folyt. Számos publikációban és nemzetközi konferencia-előadáson ismertették az elért eredményeket, amelyekben a műszaki-tudományos megfontolások mellett a társadalmi vonatkozások (pl. a laikus veszélyérzet modellezése) is helyet kaptak. Benedikt Szvetlána nagyszerű témavezető volt; tudományosan igényes és az új gondolatokra nyitott.
Halálával pótolhatatlan veszteség érte a műszaki életet.