2016. április 8. péntek 13.00–18.00 óra
A Gábor Dénes Főiskolán 2006 óta működik önálló Tehetségpont. Az elmúlt 10 évben több tehetség-gondozással kapcsolatos eseményt is szervezett a főiskola. 2008 februárjában a GDF adott otthont a Magyar Tehetséggondozás I. Országos Konferenciájának, amely egy konferenciasorozat nyitórendezvénye volt. Deklarálta, hogy „a tehetséggondozás nemzeti ügy”. Fő feladatként tűzte ki, hogy segíteni kell mindenkit abban, hogy megtalálja és kibontakoztassa magában a tehetséget. Ennek a feladatnak a megvalósítása várt az egyes tehetségpontokra. A Gábor Dénes Főiskolán működő tehetségpont 2010-ben rendezett először „Alkotni jó!”címmel tehetségnapot, másodszor 2016. április 8‑án.
A most péntek délutáni programra érkező vendégek a regisztrációt követően a Kemény János teremben, illetve az aulában bemutatók és kiállítás keretében ismerkedhettek meg a résztvevő tehetségpontok alkotásaival. A Gábor Dénes Tehetségpont fotó- és digitálisfestmény-kiállítással, drónbemutatóval és 3D nyomtatással készült.. Az Óbudai Egyetem Kandó Kálmán Villamosmérnöki Kara robotokat hozott a „10 éves Magyarok a Marson” vetélkedőhöz kapcsolódóan. Poszterekkel érkezett a Rudas Közgazdasági Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium valamint a Kállósemjéni Diákokért és Ifjakért Egyesület (KDIE). Az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kara a poszterek mellett az intézményüket ismertető anyagokat és gépészeti maketteket is hozott. A vállalkozó szellemű résztvevők pedig összemérhették tudásukat a KDIE ifjú táblajáték-versenyzőivel.
A rendezvényt rövid köszöntővel Dr. Zárda Sarolta, a Gábor Dénes Főiskola rektora, illetve Bajor Péter, a MATEHETSZ ügyvezető elnöke nyitotta meg. Ezt követően „Mi így csináljuk” címmel a tehetséggondozók számoltak be tevékenységükről. A Gábor Dénes Főiskola Tehetségpontja mellett bemutatkozott a SZÁMALK-Szalézi Szakközépiskola Tehetségcsoportja, a Rudas Közgazdasági Szakközépiskola Tehetségcsoportja. Előadást hallottunk az Óbudai Egyetemen folyó tehetséggondozásról, és beszámolót tartottak a „10 éves a Magyarok a Marson” versenyről.
A program második felében az „Alkotni jó!” mottó jegyében az alkotó diákok bemutatkozása következett. Először a középiskolások fizikai diákolimpiára történő felkészítéséről hallottunk egy előadást az Óbudai Egyetem docensétől, majd a székesfehérvári Teleki Blanka Gimnázium diáklánya, tartott előadást „Meglátni a láthatatlant” címmel. Nagy örömmel üdvözöltük a KDIE tagjait, akik több mint 200 km‑t utaztak azért, hogy részt vehessenek a programon. Egyik diákjuk a tutorálásával folyó Blender alaptanfolyam tapasztalatiról számolt be. Ugyancsak a kállósemjéni egyesület tagjai azok az általános iskolás diákok, akik az Országos Dáma Diákolimpiám arany‑, illetve ezüstérmesek lettek, és részt vehettek a 2015-ös hollandiai Nemzetközi Dáma Világbajnokságon. A BMSZC Egressy Gábor Két Tanítási Nyelvű Szakközépiskolájának tanulói a „Robotok táncával”, illetve a W3 Suli projekttel ismertették meg a hallgatóságot.
A nap utolsó két előadását a GDF-es diákok tartották. Megtudtuk, hogyan lehet 3D leképezési eljárásokat alkalmazni a gépgyártásban, és betekintést nyertünk a kínai karakterfelismerés és ‑bevitel rejtelmeibe, ami, attól tartok, továbbra is kínai maradt többségünknek.
A tartalmas délután tombolával és a legjobb előadói díj kiosztásával zárult. A közönségszavazatok alapján a legjobb előadónak kiírt versenyt Molnár Janka Sára, a székesfehérvári Teleki Blanka Gimnázium 11. osztályos tanulója nyerte, akinek nemcsak előadása, hanem a szünetben tartott fizikakísérlete is nagy népszerűségnek örvendett. Janka a kezében gyújtott lángot anélkül, hogy égési sérüléseket szenvedett volna.
A rendezvény honlapja a http://tinyurl.com/gd2tehetsegnap címen található a programmal, prezentációk diasoraival, fényképeivel-videóival.
Összefoglalva elmondhatjuk, hogy második „Alkotni jó!” GDF-es tehetségnap sikeres és jó hangulatú volt. Ezúton is köszönjük valamennyi résztvevőnek, előadónak, tanárnak a közreműködést, és a hallgatóságnak, hogy kitartottak az este 7 óráig tartó rendezvényen. Külön köszönet illeti a GD Tehetségpontból a házigazda diákokat. Mivel is fejezhetnénk be ezt a beszámolót? Veletek ugyanitt a következő „Alkotni jó!” tehetségnapon!
Budapest, 2016. április 11.